CirCOOL 2.0 The Life Cycle of Materials in the Circular Economy

2019. január 18., 15:05
International summer school program CirCOOL 2.0 The Value Life Cycle of Materials in the Circular Economy

Dear Students,

We are excited to let you know that the call to apply for our international summer school program CirCOOL 2.0 €“The Value Life Cycle of Materials in the Circular Economy has been opened today!

CirCOOL is the interdisciplinary international summer school program of Montanuniversitaet Leoben that successfully premiered for the first time in July 2018. Due to its excellent feedback, CirCOOL will take place again in an expanded and revised form in July 2019.

All documents can also be downloaded from https://international.unileoben.ac.at/en

We are looking forward to welcoming students at CirCOOL 2.0 in July 2019!

For further info click here.